Category: մաթեմատիկա
Մաթեմատիկա
Հասմիկը, կարդալով օրական 12 էջ ո՞րերորդ օրը կվերջանա կարդալ 124 էջանոց գիրքը։
124:12=
Պատ․11օր
729․ Վարպետ, օրական ներկելով պատի 7 մ մակերեսով մաս, ո՞րերորդ օրը կավարտի 145 մ մակերեսով պիտի ներկման աշխատանքները
145:7=2(5.մն)
Պատ․ 2(5.մն) օր
Գունային Խաղեր․նախագիծ
Ըստ նախագծի կատարենք քայլելը․
Ընթացքը՝
- Պարկում կա 7 կանաչ, 9 դեղին և 15 կարմիր գնդակ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդակ պետք է հանել, որպեսզի դրանցից գոնե մեկը լինի դեղին։
7+15=22
22+1=23
- Պարկում կա 2 կանաչ, 4 դեղին և 7 կարմիր գնդակ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդակ պետք է հանել, որպեսզի դրանց մեջ լինենտարբեր գույնի գնդակներ։
4+2=6
6+1=7
- Պայուսակում կա 4 կանաչ, 6 դեղին և 10 կարմիր մատիտ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ մատիտ պետք է հանել, որպեսզի դրանցից գոնե երկուսը լինի կարմիր։
- Պայուսակում կա 3 կանաչ, 5 դեղին և 15 կարմիր գնդիկ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդիկ պետք է հանել, որպեսզի դրանցից գոնե երեքը լինի կանաչ։
Մաթեմատիկա 02․20․2023
15կմ 620մ-8կմ 900մ=14կմ 620մ-8կմ 900մ=
1կմ-1000մ
620մ+1000=1600
120մ 45սմ-15մ 80սմ=
Մաթեմտիկա
Եթե Աննայի մտապահած թվից հանենք 20,իսկ Սոնայի մտապահած թվին գումարենք 40, կսանանք հավասար թվեր։ Որքանո՞վ է Աննայի մտապահած թիվը մեծ Սոնայի մտապահած թվից։
Լուծում
20+40=60
60-20=40
Պատ՝60-ով
Գրիր չորս նշված կարգով և պատասխաների
Լուծում
մ 25
25+10=35 (2 թիվ)
35+15=50 (3 թիվ)
50+20=70
Հարցերի պատասախաններ
50-25=25
70-25=45
50-25=25
70-35=35
Մաթեմատիկա
Հաշվիր արտահայտության արժեքը, եթե a=4200:
ա) a:(70+130)x45
Լուծում
ա) 70+130=200
4200:200=21
21×45=945
4200+800=5000
32×5000=160,000
16000:80=2000
բ) 4200-3504=696
696×72=50112
50112:6=8352
4200-4160=40
4200×40=168,000
168000:70=2400
Հաշվիր
ա) 2×72=144կգ
6×84=504մ
12×32=384լ
3×15=45վ
12×100=1200տ
36×24=864մ
բ) 7×3=21ժ
4×27=108 կմ
8×27=216 կմ
6×8=48ր
8×25=200տ
3×25=75ց
Մաթեմատիկա
Կարգայան գումարելիների գումարը գրիր թվի տեսքով
բ) 60 հազ․+2 հազ․+50 տ․+ 5 մ․
400 հազ +300 հ․+2մ
6000 + 300 + 8
Պարտզիր թե, որ գումարն է կարգային գումարելիների գումար ,և այն ներկայացրու՛ թվերի տեսքով։
բ) 60 հազ + 2 հազ +5 հ+20 տ+5 մ
400 հազ+13 հազ+ 2մ
7000+300
Կազմ՛իր արտահայտություն և պարզիր
ա) Որքանով կմեծանա 34581 թիվը եթե նրա գրության հինգերորդ կարգում գրված թվանշանը փոխարնենի 8-ով։
34588
Բ) Որքանով կփոքրքնք 34581 թիվը եթե նրա գրության երորդ կարգում գրված թվանշանը փոխարնենի -2ով։
34281։
գ ) Որքանով կփոքրքնք 434581 թիվը եթե նրա գրության հազարավորը փոխարնենք -0ով։
430581
36․ Հաշվիր՝
ա ) 2184։7= 312 3215×6=19290 բ)8592:6=1432 3320X7=23240
8540:70= 122 242*60=13520 5580:60=920 308X40=12320
մաթեմատիկ
Արտահայտիր
բ) ցենտներով
5տ, 12տ 7ց
5տ=50ց
12տ=120ց
120+7=127ց
գ) կիլոգրամներով
12տ, 22տ 5ց, 25տ 7կգ, 4տ 5ց 62կգ
12տ=120ց
22տ=220ց
220+5=12005տ
25տ=25000
25000+7=25007 կգ
4տ=40ց
5
806+
մաթեմատիկա
Արամը Նարեկին առաջարկեց մտապահել վորևէ եռանիշ թիվ և այդ թվի գրության աջից կցագրել 6 թվանշանը։ Անյուհետև պահանջեց սացված թվից հանել մտապահած թվից և 10-ի։ Արտադրայլ Արամին պարզ էր։
Դու էլ կազմիր նմանատիպ խնդիր երկնշ և քառանիշ թվերի համար և առաջադրիր ընկերոջդ։
լուծում օրինակ
վերցնեվ 238 եռանիշ թիվ աջ կողմից ավելացնելով 6 թիվ կստանանք
2386
238×10=2380
2386-2380=6
պատ 6
Կազմիր երեք գործողության պարունակող երկու այնպիսի արտահայտություն, որոնց արժեքները հավասար լինեն 250-ի։
ա).50+50=100
100+100=200
200+50=250
բ) 500-400=100
100+50=150
150+100=250
մաթեմատիկա
1800:30-24×2+380:2= 31
լուծում
1) 1800:30=60
2) 24×2=48
3) 380:2=19
4) 60-48=22
5) 22+19=31
լուծում
Հաշվիր բ) 8592-657+124567-7025= 10397
1) 8592-657=7935
2) 124567-7025=2462
3) 7935+ 2462=10397
5100:6×40:200=850
Վերջին մեկնաբանություն