լուծում
1)5×20=100
2)100+20=120
պատ- 120 կգ
լուծում
1)1450:2=725
2)1450+725=2170
լուծում
1)5×20=100
2)100+20=120
պատ- 120 կգ
լուծում
1)1450:2=725
2)1450+725=2170
Հատված-կոջվուն է այն գիծ, որ ունի սկիզբ և վերջ։
Ճառագայթ-կօջվում է այն գիծ, որ ունի սկիզբ չունի վերջ։
ՈՒղիղ- կոջվում է այն գիծ, որ չունի սկիզբ չունի վերջ-
առաջի գումարելի+գումարի=գումար
նվազելի հանելի =տարբերություն
առաջի առտադիչxեկրոորդ առտադիչ=առտադրայլ
բաժանելի։բաժանարար=քանորդ
a-ուղի պատկանում են A,B,C,D,E կետեր, իսկ չեն պտկանոմ N,K,M
1.Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Զատկի համար մայրիկը ներկեց 18 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեց մայրիկը, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 2-ով շատ էին դեղին ձվերից։
Լուծում
18-2=16
16:2=8
8+2=10
Պատ․՝10 կարմիր ձու 8 դեղին ձու
Բ․ Դավիթը մեկ պաղպաղակի և մեկ կոնֆետի համար վճարեց 320 դրամ։ Դավիթը ինչքա՞ն վճարեց կոնֆետի համար, եթե գիտենք, որ այն պաղպաղակից 20 դրամով թանկ էր։
Լուծում
320-20=300
300:2=150
150+20=170
Պատ․՝170
2.Կռահի՛ր թիվը։
Ա․ Զույգ երկնիշ թիվ է, տասնավորը 3 է, և բազմապատիկ է 4-ին։
Պատ․՝32
Բ․ Պարունակում է 12 տասնյակ, կենտ է, փոքր է 122-ից։
Պատ․՝121
Գ․ Ամենամեծ զույգ քառանիշ թիվն է։
Պատ․՝9998
Դ․ Ամենափոքր կենտ եռանիշ թիվն է։
Պատ․՝101
3․ Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ ստանաս հավասարություն։
80 – 60 – ( 40 ։ 0) = 79
80 – (60 – 40 : 20) = 22
80 : (40 – 20) + 20 = 24
80 🙁 40 – 20 + 20) = 2
4.Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Գումարելի | 4057 | 1019 | 54 | 7582 | 1452 | 1400 | 415 | 2557 |
Գումարելի | 658 | 2481 | 5348 | 2410 | 13423 | 6600 | 985 | 4174 |
Գումար | 4715 | 3500 | 5402 | 9992 | 14875 | 8000 | 1400 | 6731 |
1.Գտի׳ր այն հնգանիշ թիվը, որի հարյուրավորը 8 է, միավորը 4, իսկ մնացած կարգերում գրված է 3:
1) 33834
2) 33843
3) 38334
4) 34833
2․Ընտրի’ր տրված թվերից այն թիվը, որը 6- ի եռապատիկից մեծ է 10 — ով:
1) 28
2) 56
3) 48
4) 60
3․Ընտրի’ր տրված թվանշաններից այն թվանշանը, որը տեղադրելով աստղանիշի փոխարեն` կստանաս անհավասարություն:
5կմ 60դմ > 5կմ * մ
1) 5
2) 6
3) 7
4) 8
4․Ընտրի’ր այն շարքը, որտեղ թվերը դասավորված են նվազման կարգով:
1) 1258, 54789, 897, 618
3) 1258, 897, 54789, 618
2) 618, 897, 1258, 54789
4) 54789, 1258, 897, 618
5․Հավասար կողմեր ունեցող եռանկյան պարագիծը 84սմ է: Գտի’ր եռանկյան կողմի երկարությունը:
1) 18սմ
2) 36սմ
3) 24սմ
4) 28սմ
298= 200+ 90 + 8
720=700+20
198=100+90+8
204=200+4
809=800+9
985=900+80+5
912=900+10+2
300=100+100+100
298,299
672, 673
186,187
209,210
809,810
2985,2986
9012, 9013
3040, 3041
288,287
672, 671
986, 985
294, 293
809, 808
285, 284
901, 900
300,299
589 – 399 =190
— | 5 | 8 | 9 |
3 | 9 | 9 | |
1 | 9 | 0 |
398 – 285 =213
3 | 9 | 8 | |
— | 2 | 8 | 5 |
2 | 1 | 3 |
2350 + 7652 =10902
2 | 3 | 5 | 0 |
+ 7 | 6 | 5 | 2 |
10 | 9 | 0 | 2 |
2308 + 3097=6397
2 | 3 | 0 | 8 |
+ 3 | 0 | 9 | 7 |
6 | 3 | 9 | 7 |
456 չորս հայրուր հիսունվեց
152 հայրուր հիսուներկու
785 յոթ հայրուր ութունհինգ
400 չորս հայրուր
609 վեց հայրուր ինը
126 հայրուր քսանվեց
560=650, 506
152=510,215
748=874,478
405=540,504
690=960,609
149=941,419
4 օր 5 ժամ = 101 ժամ
3 շաբաթ 5 օր = 26 օր
2 տարի 6 ամիս = 30 ամիս
4 ժամ 15 րոպե= 255 րոպե
3 րոպե 15 վայրկյան = 195 վայրկյան
Ա․ Դպրոցով 3 ավտոբուսով և 4 մարդատար մեքենայով էքսկուրսիա գնացին։ Ամեն ավտոբուսի մեջ 15 մարդ էր նստել, իսկ ամեն մեքենայի մեջ՝ 5 մարդ։ Քանի՞ մարդ էր էքսկուրսիա գնացել։
Լուծում 3×15=45 4×5=20 45+20=65
45+20=65
Պատ․՝65
Բ․ Գրապահարանն ունի 8 դարակ։ 5 դարակներից յուրաքանչյուրում կա 9 գիրք, իսկ մնացած դարակներից յուրաքանչյուրում՝ 10 գիրք։ Գրապահարանում քանի՞ գիրք կա։
Լուծում 5×9=45 3×10=30
5×9=45 3×10=30 45+30=70
Պատ․՝70
Գ․ Գնացքը 5 վագոն ունի։ 4 վագոններից յուրաքանչյուրում 40 ուղևոր կա։ Քանի՞ ուղևոր կա 5-րդ վագոնում, եթե ամբողջ գնացքում կա 210 ուղևոր։
Լուծում
4×40=160 210-160=50
Պատ․՝50
Դ․ Դահուկորդը մեկ ժամում 40 կմ է անցնում։ Նա 3 ժամում քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
40×3=120
Պատ․՝120
Ե․ Ինքնաթիռը մեկ ժամում 450 կմ է անցնում։ 2 ժամում ինքնաթիռը քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
450×2=900
Պատ․՝900
2. Գրի՛ր թիվը։
հազարավոր | հարյուրավոր | տասնավոր | միավոր | թիվը |
2 | 0 | 0 | 4 | 2004 |
2 | 0 | 4 | 0 | 2040 |
2 | 4 | 0 | 0 | 2400 |
4 | 5 | 0 | 0 | 4500 |
4 | 0 | 0 | 5 | 4005 |
4 | 0 | 5 | 0 | 4050 |
3.Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
2 կգ = 2000գ
7 կգ = 7000գ
3000 գ = 3կգ
9000 գ = 9կգ
4.Հաշվի՛ր արտահայտւթյան արժեքը:
30 x 40 =1200
20 x 70 =1400
300 x 8 =2400
40 x 90 =3600
8 x 700 =5100
900 x 5 =4500
70 x 30 =2100
30 x 30 =900
80 x 50 =4000
1.Տոնածառի վրա կար 30 հատ խաղալիք, Իսկ տուփում 230-ով ավելի: Հաշվի՛ր
Խաղալիքների քանակը։
2.Ջոն տոնածառի տակից վերցրեց
23 նվեր, իսկ Ջորջը
123-ով ավելի: Քանի՞ խաղալիք վերցրեց Ջորջը։
Տրված թվերը ներկայացրենք կարգային միավորների
գումարի տեսքով․
Օրինակ՝
236=200+30+6
807=800+7
632=600+30+2
507=500+7
4502=4000+500+2
1561=1000+500+60+1
5610=5000+600+10
4693=4000+600+90+3
1.Հաշվի՛ր 25սմ և 10սմ կողմերով ուղղանկյան պարագիծը:
2×25=50
2×10=20
50+20=70
2. Ուղղանկյան լայնությունը 84սմ է, իսկ երկարությունը 6 սմ-ով մեծ է լայնությունից։ Գտնել ուղղանկյան պարագիծը: 84+6=90 2×84+2×90=168+200=348
423+275=698
598-237=361
815+134=949
654-231=423
436+433=869
986-274=712
615+284=899
391-181=210
1.Ո՞րն է ամենափոքր միանիշ թիվը, իսկ ո՞րը ամենամեծը։
1 ամենափոքր միանիշ թիվնե իսկ 9 ամենամեծը միանիշ թիվնե
2.Հաշվիր բոլոր միանիշ թվերի քանակը։
0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
3.Հաշվիր, թե քանի թվանշան պետք է օգտագործել՝ բոլոր միանիշ թվերը գրելու համար։
10 թվանշան
4.Ո՞րն է ամենափոքր երկնիշ թիվը, իսկ ո՞րը ամենամեծը։
10 ամենափոքր երկնիշ թիվնե իսկ 99 ամենամեծ երկնիշ թիվնե
5. 15 թվից փոքր քանի՞ երկնիշ թիվ կա։
14, 13, 12, 11, 10
6. 92-ից մեծ քանի՞ երկնիշ թիվ կա։
100, 102, 105, 106, 107, 109
7.Հաշվիր բոլոր երկնիշ թվերի քանակը։
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 6061 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 7980 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99
8.Հաշվիր ամենափոքր երկնիշ և ամենամեծ միանիշ թվերի
գումարը: 10+99=109
9.Հաշվիր ամենամեծ երկնիշ և ամենամեծ միանիշ թվերի տարբերությունը:
99-9=90
10.Ո՞րն է ամենափոքր եռանիշ թիվը, իսկ ո՞րը ամենամեծը։
100 ամենափոքր եռանիշ թիվնե իսկ 999 ամենամեծը եռանիշ թիվնե
11.Հաշվիր ամենամեծ երկնիշ և ամենամեծ եռանիշ թվերի գումարը:
99+999=1098
12.Հաշվիր ամենամեծ եռանիշ և ամենամեծ երկնիշ թվերի տարբերությունը:
99-999=900
13.Հաշվիր ամենափոքր երկնիշ և ամենամեծ եռանիշ թվերի գումարը:
10+999=1009
14.Հաշվիր ամենամեծ երկնիշ և ամենափոքր եռանիշ թվերի գումարը:
99+100=199
15. Երկնիշ թվերի քանակը միանիշ թվերի քանակից քանիսո՞վ է ավելի։
99-10=89
Հաշվի՛ր:
26×7=182
38×9=342
42×5=210
87×3=261
63×4=252
36×5=180
55×8=440
300:6=50
640:80=8
480:8=60
630:70=9
240:3=80
420:60=7
320:4=80
1.Մոտորանավակի մեջ 2 մարդ կարող է նստել, իսկ նավակի մեջ՝ 6 անգամ ավելի: Մոտորանավի ու նավակի մեջ ընդամենը քանի՞ մարդ կարող է նստել:
Լուծում
2×6=12
2+12=14
Պատասխան՝ 14 մարդ:
2. Ձկնորսներն առաջին օրը 30 կգ ձուկ որսացին, երկրորդ օրը, առաջին օրից՝ 10 կգ-ով ավելի, երրորդ օրը, երկրորդ օրից 4 անգամ շատ որսացին: Երեք օրում ձկնորսները ընդամենը քանի՞ կիլոգրամ ձուկ որսացին:
Լուծում
30+10=40
40×4=160
160+40=200
Պատասխան՝200 կիլոգրամ
Ա. Ուղղանկյունաձև հողամասի երկարությունը 20 մ է, իսկ լայնությունը 10 մ է: Հաշվի՛ր հողամասի պարագիծը։
Լուծում՝
40+20=60
Պատ.՝ 60 մ
բ.Քառակուսու կողմը 6 սմ է: Հաշվի՛ր նրա պարագիծը:
Լուծում՝
4×6=24
Պատ.՝ 24 սմ
գ. Ուղղանկյան մի կողմը 9 սմ է, մյուսը՝ 15 սմ: Հաշվի՛ր նրա պարագիծը:
Լուծում՝
2×9+2×15=48
Պատ.՝48սմ
Վերջին մեկնաբանություն